Nadwaga

Nadwaga i otyłość – choroby cywilizacyjne

Nadwaga to taka ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, która przekracza poziom odpowiedni dla zdrowia. Innymi słowy jest stanem, który szkodzi człowiekowi. Jest więc, jeśli nie samą chorobą, to na pewno jej początkiem. Bez żadnych wątpliwości za stan chorobowy uważa się otyłość. Jest to skrajna nadwaga, która w sposób oczywisty szkodzi zdrowiu.

Nadwaga stała się niemal epidemią naszych czasów – cierpi na nią około 1,4 mld osób. Liczba ta ciągle rośnie, przy czym coraz częściej problem dotyczy dzieci. Biorąc pod uwagę skalę i szkodliwość zjawiska, WHO ustanowiło dzień 24 października Dniem Walki z Otyłością. Siedzący tryb życia, fast foody, stres – to główne przyczyny problemu. Postęp cywilizacyjny bezsprzecznie polepszył warunki życia, ale to właśnie on jest odpowiedzialny za wiele chorób, w tym nadwagę i otyłość.

Nadwaga a BMI

W odniesieniu do popularnego wskaźnika masy ciała do wzrostu, BMI:
– nadwaga występuje, gdy wskaźnik przekroczy 25,
– otyłość – gdy przekroczy 30.

Każdy wyższy wynik oznacza kolejne stopnie otyłości.

Skutki zdrowotne

Nadwaga jest stanem, który w sposób znaczący obciąża organizm. Wywiera na niego niekorzystny wpływ na różne sposoby. Dotyka nie tylko sfery fizycznej, ale także psychiki i kontaktów międzyludzkich. Oto kilka z nich:

– Sprzyja chorobom serca.
– U osób z nadwagą częściej występują zakrzepy, a co za tym idzie wzrasta ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
– Prowadzi do nadciśnienia.
– Obciąża stawy, co może doprowadzić do schorzeń, a nawet zwyrodnień.
– Może być przyczyną żylaków.
– Może spowodować trudności z oddychaniem.
– Może prowadzić do schorzeń pęcherzyka żółciowego.
– Zwiększa ryzyko cukrzycy.
– Osoby z nadwagą częściej chorują na nowotwory.
– Może doprowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego.
– Często powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów, co może skutkować wykluczeniem społecznym. Z tej przyczyny osoby otyłe często cierpią na depresję. Może dotknąć ich także zaburzenie psychiczne, objawiające się obsesyjnym myśleniem o jedzeniu i kaloriach. Nieudane próby schudnięcia mogą doprowadzić do myśli i prób samobójczych.