Sałata – mity i opowieści starożytnych

Sałata, znana już przez starożytnych, była warzywem o wielu znaczeniach. Powstały nawet mity na jej temat. Znano ją w różnych szerokościach geograficznych. Np. w Egipcie wierzono, że bóg płodności, Min, potencję zawdzięcza właśnie sałacie.

Nieco więcej o sałacie mówią greckie podania. Znany jest mit o bogini Hebe, która została zrodzona z sałaty. Wynika z niego, że jej matka, Hera, poczęła córkę podczas posiłku składającego się z tego warzywa. Być może z tej opowieści wywodzi się współczesne stwierdzenie, że dzieci rosną w sałacie (albo kapuście).

W świecie greckich bogów sałata była warzywem kojarzonym z Afrodytą. Bogini chowała w sałacie kochanków, których chciała ukryć przed zazdrosnymi oczami rywalek. Jednym z nich był Faon, którego Afrodyta uczyniła pięknym po tym, jak pomógł jej przeprawić się przez morze. W tym micie sałata była symbolem miłości. Jednak warzywo to miało także przeciwne znaczenie. Gdy Afrodyta schowała w sałacie Adonisa, a ten poniósł tam śmierć – stała się ona symbolem śmierci. Bogini bowiem złożyła zwłoki kochana na liściach sałaty.

Ostatecznie odkryto, że sałata wcale nie sprzyja potencji. W za dużych ilościach jest moczopędna i może powodować gazy. Wywołuje senność, co raczej nie sprzyja miłosnym wyczynom.