Zdrowy styl życia – 10 wskazówek

1. Śniadanie to podstawa

Śniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie ono dostarcza nam energii na cały poranek. Na śniadanie najlepsze będzie pieczywo pełnoziarniste, ponieważ węglowodany, które zawiera uwalniają się stopniowo. Pamiętaj: zdrowe śniadanie = zdrowy styl życia.

2. Jedz regularnie

Posiłki powinniśmy spożywać w regularnych odstępach czasu o stałych porach. Dzięki temu organizm może utrzymać odpowiednie tempo przemiany materii. Jest to szczególnie istotne dla osób chcących schudnąć, ponieważ to właśnie skoki poziomu cukru we krwi (których przyczyną jest zbyt długa przerwa między posiłkami) powodują, że odkłada się tkanka tłuszczowa.

3. Pamiętaj o różnorodności

Zdrowa dieta to przede wszystkim dieta zbilansowana, zawierająca wiele różnych produktów. Tylko w ten sposób dostarczymy naszemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały.

4. Produkty przetworzone to twój wróg

Im bardziej przetworzony produkt, tym ma mniej wartościowych składników. Takie artykuły najczęściej zawierają niebotyczne ilości soli lub cukru (a nierzadko obu naraz!) oraz konserwanty i wzmacniacze smaku, które nie są dla naszego organizmu obojętne. Prowadząc zdrowy styl życia, powinniśmy unikać ich jak ognia.

5. Pij dużo wody

Człowiek powinien pić średnio 2 litry wody dziennie. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę, że nasze ciało składa się w 70% właśnie z wody. Pamiętajmy, że w gorące, letnie dni zapotrzebowanie na wodę jest wyższe, więc powinniśmy pić nawet 3 litry na dobę.

6. Ruch to zdrowie

Sport w wydaniu rekreacyjnym to wizytówka, promująca zdrowy styl życia. Ruch poprawia wydolność organizmu, pomaga odpowiednio dotlenić komórki w całym ciele i wpływa na polepszenie nastroju oraz koncentracji. Nie trzeba chyba wspominać, że sprzyja także utracie zbędnych kilogramów.

7. Odpręż się

Każdego dnia powinniśmy znaleźć co najmniej pół godziny czasu dla siebie. Wykorzystaj go tak jak lubisz: poczytaj książkę, idź pobiegać albo spotkaj się ze znajomymi. Takie proste rzeczy pomogą ci zachować równowagę w tym zabieganym świecie.

8. Uwierz w siebie!

Przestań wciąż się krytykować! Czy naprawdę zawsze wszystko robisz źle? Na pewno nie! Pamiętaj, by chwalić siebie za każdy, nawet drobny sukces.

9. Zdrowy sen – zdrowy dzień

Niewyspany człowiek to rozdrażniony człowiek. Gdy jesteśmy zmęczeni, trudniej nam się skoncentrować, a więc pracujemy mniej efektywnie. Łatwiej za to wpadamy w gniew oraz smutek. Pamiętaj zatem, by porządnie się wyspać!

10. Bądź wytrwały!

Pamiętaj, że nic nie przychodzi od razu. Zdrowy styl życia może być dla ciebie czymś nowym, a co za tym idzie trudnym. Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki na zdrowsze, potrzebujesz czasu i odrobinę silnej woli. Nie przejmuj się porażkami, za to celebruj każdy sukces!